Poslankyně Poslanecké sněmovny

Zastupitelka Středočeského kraje

Ředitelka obecně prospěšné společnosti

Nestavební protizákon aneb dopadlo to jako obvykle

Home » Články » Nestavební protizákon aneb dopadlo to jako obvykle

Stavební zákon prošel v PS úspěšně třetím čtením. Prošel ale těsnou většinou, což dává naději, že se jeho přijetí podaří buď v Senátu či při dalším případném projednání poslanci ještě zvrátit. Tu naději si hýčkám, protože v dnes přijaté podobě způsobí nové stavební právo víc škody než užitku – a sladká slova vládních píáristů na tom vůbec nic nezmění 🙁

Nestavební protizákon aneb dopadlo to jako obvykle

Vláda dnes zahodila možnost zrychlit a usnadnit občanům stavební řízení. V rámci projednávání nového stavebního zákona totiž shodila většinu návrhů opozice, které by zajistily lepší digitalizaci, jednodušší stavební řízení a posílení pravomocí samospráv. Místo toho vláda protlačila svou verzi stavebního zákona, a to i přes její vážné nedostatky. Podle řady odborníků totiž zákon ve stávající podobě vnese do výstavby jen další chaos. A to hlavně zřízením superúřadu, který bude stát poplatníky až 25 miliard, přičemž celá transformace zmrazí výstavbu na dlouhé měsíce.
„Vládní verze problémy neřeší, naopak vnáší do procesu další chaos a vyhazuje v krizi desítky miliard za zřízení superúřadu. Za demokratickou opozici jsme proto předložili jak vlastní komplexní verzi zákona, tak pozměňovací návrhy k nepovedenému vládnímu, které by reálně zrychlily stavební proces. Na návrzích jsme spolupracovali s řadou expertů a odborníků z praxe tak, aby firmy i občané mohli konečně stavět rychle, snadno a bez ubíjející byrokracie. Vládní poslanci ale návrhy smetli a znovu ukázali, že jim nejde o zájmy občanů a rychlá výstavba či dostupnější bydlení jsou pro ně jen plané sliby.
„Připravili jsme ve spolupráci s dalšími opozičními stranami takový návrh zákona, který by odrážel potřeby lidí v moderním státě. To znamená zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, což by přineslo snazší výstavbu domů i následné budování infrastruktury. Požadovali jsme, aby byly kompetence zachovány v rámci samospráv a lidé si tak mohli vše, co je potřeba, vyřídit ideálně v blízkosti svého bydliště. Chtěli jsme posílit i jejich pravomoc v oblasti územního plánování, čímž by dostala velká města možnost určit si vlastní stavební předpisy a obce tvořit územní plán bez nutnosti povolení krajského úřadu,” nastínila důvody snahy o změnu vládního zákona poslankyně Starostů Věra Kovářová.
Kvůli schválenému stavebnímu zákonu z dílny Ministerstva pro místní rozvoj podle ní dojde jen k dalšímu záseku do státního rozpočtu. „Komplikace tak přináší plánovaný vznik superúřadu, jehož zřízení vyjde až na 25 miliard. Tímto krokem ze strany vládních činitelů jen bohužel pokračuje destrukce státu i fungující samosprávy. V případě účasti v příští vládě proto bude naší prioritou společně s Piráty zrušit tento „nestavební nezákon” a napravit vše, co nově přijatý zákon nereflektuje,“ dodala poslankyně Věra Kovářová.

 

Více o programu Starostů a nezávislých najdete v odkazu vpravo.