Věra Kovářová - Předsedkyně středočeské organizace Starostové a nezávislí a zastupitelka Středočeského kraje

Starostovská zkouška dospělosti

Za necelé tři hodiny začíná celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí, který bude rozhodovat o uspořádání pro podzimní parlamentní volby. To, s čím na jednání půjdu já (a taky proč), jsem zveřejnila dnes ráno na svém blogu.
KDU-ČSL fakticky vypověděla koaliční smlouvu uzavřenou s hnutím Starostové a nezávislí. Toto rozhodnutí nás ve výsledku staví do situace, která se z mého pohledu rovná politické zkoušce dospělosti.

Chtěli jsme spolu vytvořit třetí sílu, která by konkurovala dvěma největším politickým stranám. Uzavřeli jsme proto koaliční smlouvu, jejíž znění schválily celostátní výbory obou uskupení. Teď tento půdorys spolupráce, hlavně v důsledku nepříznivých průzkumů preferencí, bohužel končí.

To „bohužel“ podtrhují dvakrát. Přes dosavadní výsledky průzkumů jsem přesvědčená, že pro alternativu, kterou jsme chtěli vytvořit, na naší politické scéně místo bylo – a pořád je. Tím spíš, že ze dvou největších politických stran, kterým jsme chtěli být důstojnou alternativou, si označení „největší“ zaslouží už jen jedna.

O to víc podle mého názoru česká politika třetí sílu, která nepůjde cestou populismu, bezmyšlenkovitého přerozdělování a povrchního marketingu, potřebuje. Rozhodnutí našich partnerů této snaze ale zasadilo tvrdý direkt, ze kterého se už nejspíš – a znovu kladu důraz na slovo bohužel – nevzpamatuje.

Východisko, které naši partneři nabízí, totiž skutečným východiskem není. Na první pohled velkorysá nabídka lidovců je totiž pro nás akceptovatelná jen velmi obtížně. A naši partneři to od samého počátku velmi dobře vědí. Předpokládají opravdu lidovci, že Starostové půjdou na jejich kandidátní listiny, když od samého počátku bylo jasné, že je to pro nás vzhledem k jasnému názoru členské základny, který prostě nemůžeme přehlížet, nepřijatelné uspořádání? Předpokládají opravdu lidovci, že se budeme podílet na pokračování projektu, který ale už bude nutně jen karikaturou své daleko smysluplnější koaliční podoby?

Dnes odpoledne nás čeká hlasování o poslední nabídce KDU-ČSL. Za sebe mohu říct, že podpořím samostatný postup Starostů. Už proto, že to odpovídá hlasu naší členské základny. Už proto, že jen těžko bych mohla přesvědčovat spoluobčany, aby hlasovali pro projekt, v jehož úspěch už nevěří ani jeho zakladatelé.

Hnutí Starostové a nezávislí je volebními průzkumy podceňováno, ve volbách jsou ale naše výsledky, které jsou s nadsázkou tím jediným relevantním průzkumem veřejného mínění, slušné. Možná z toho důvodu, že jako Starostové jsme lidem a jejich problémům blízko, známe je z první linie veřejné správy a v politice to umíme zúročit. Na komunální, regionální i národní úrovni. Jednoduše – máme co nabídnout a nesmíme se bát říct to nahlas. Věřím, že když se rozhodneme pro samostatný postup, tak z této politické zkoušky dospělosti nemůžeme propadnout.

Zdroj: http://verakovarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=615365

« Archiv aktualit