Věra Kovářová - Předsedkyně středočeské organizace Starostové a nezávislí a zastupitelka Středočeského kraje

Medvídek pro premiéra skončil u něj na lavici

Medvídek ze středních Čech, kterého jsem panu premiérovi chtěla předat po včerejší interpelaci, skončil u něj na lavici – pan premiér bohužel nebyl přítomen. Doufala jsem, že mu jej některý z jeho spolupracovníků či vládních kolegů doručí.

Ještě že byl přítomen Martin Komárek a mohl tu švandu zaznamenat: „Málokdy, ale švanda ve sněmovně občas bývá. Třeba dnes. To když paní poslankyně Věra Kovářová žádala nepřítomného premiéra Sobotku, aby zajistil přítomnost nepřítomného ministra Babiše…“

Jinak si ale myslím, že hlavně sedmiměsíční absence pana ministra Babiše na ústních interpelacích je spíš k pláči než k smíchu, a doufám, že na prosincové schůzi se ho už dočkáme. Pokud dorazí i pan premiér Sobotka, nebudu mít nic proti.Více níže…

Vážený pane premiére,

v pondělí se před Krajským úřadem Středočeského kraje uskutečnila demonstrace starostů, kteří protestovali proti způsobu, jakým jsou ve středních Čechách rozdělovány krajské dotace. Jsou obce, které přes veškerou snahu nedostanou ani korunu a pak máme ve středních Čechách obce, z jejichž úspěšnosti se tají dech.

Jednou z nich jsou Cerhenice, o kterých vznikla i říkanka. „Tomu dala, tomu více, nejvíc mají Cerhenice.“ Pro pořádek dodávám, že řeč je o středočeské krajské radě. Městys Cerhenice dostal od roku 2010 téměř 60 milionů korun. Podařilo se opravit vodovod, chodníky a silnice. Za 700 tisíc si opravili informační centrum. Sto tisíc obec dostala na zatraktivnění naučné stezky. Jsou asi šikovní, říkáte si. To jistě, ale myslím, že to slovo šikovní patří do uvozovek.

Cerhenickým starostou je totiž Marek Semerád, někdejší spolupracovník Davida Ratha a dnešní člen Rady, která o krajským dotacích rozhoduje. V reakci nabídky pan Semerád uvedl: My jsme úspěšní i v čerpání evropských dotací, ať ti starostové, co nedostávají, píšou lepší žádosti. Že jako krajský náměstek spolurozhoduje o štědrých dotacích pro svou obec, jako problém nevidí, protože podle zákona prý nejde o střet zájmu.

Pan náměstek Semerád má vyvinutý smysl pro humor, řeklo by se. No, nevím. Řada starostů po demonstraci hovořila spíš o troufalosti. A požádali mě, abych se vás, pane premiére, jako stranického šéfa pana náměstka Semeráda zeptala na návod, jak psát lepší žádosti o dotace. Nepochybuji o tom, že budete mít i pro nesociálně demokratické starosty nějakou dobrou radu.

Vážený pane premiére,

dříve se ve Sněmovně rozděloval medvěd. Dnes se na kraji rozděluje medvídek. Starostové Vám jednoho takového medvídka posílají a já Vám ho ráda předávám.

P.S.

Ani nevím, jak se mi to podařilo, ale po jednání Poslanecké sněmovny jsem v jednacím sále zůstala sama. Tedy – skoro sama. Jak jsem zjistila, na lavici pana premiéra smutně seděl ještě plyšový medvídek jako dárek od nespokojených starostů ze středních Čech, o kterém jsem psala včera.

Moje domněnka, že ho někdo z vládních kolegů nebo spolupracovníků odnese panu Sobotkovi, se ukázala jako naivní. Protože jsem měla obavu, aby se medvídek do příštího jednání neztratil, uložila jsem ho ve své kanceláři. A vznikla pro mě klasická, ale nejednoduchá otázka: kam teď s ním? Přivítám vaše tipy 🙂

« Archiv aktualit