Věra Kovářová - Předsedkyně středočeské organizace Starostové a nezávislí a zastupitelka Středočeského kraje

Jen divadlo, oblbujete lidi, rozzlobil Babiše spor o peníze pro obce – iDNES.cz

Křiku jsme dnes ze strany pana ministra slyšeli hodně, s argumenty to už bylo o dost horší. Ministr Babiš měl s tím divadlem, o kterém hovořil v případě projednávání novely zákona o rozpočtovém určení daní, vlastně pravdu. Ve Sněmovně se před našima očima odehrávalo poněkud zvláštní představení – a hlavní roli v něm hrála Jaroslava Jermanová, jedna z Babišových svěřenkyň. Kus nesl název „Jak je důležité míti (Vojtěcha) Filipa“. Bez jeho rad se paní místopředsedkyně při řízení schůze ani po téměř dvou letech ve funkci neobejde.

Naštěstí starostové pracují rychleji než ministerstvo financí. Od jednoho ze starostů jsem dostala k dispozici odhad dopadu vládní novely zákona o rozpočtovém daní na jeho obec. Navýšení DPH by jí přineslo přibližně 1 milion Kč, zrušení motivační složky by ji připravilo nejméně o 6 milionů korun. Považuji to za nepřijatelný exces, za kterým jednoznačně stojí překotná příprava návrhu. Chápe teď už i ministerstvo financí, proč je tak důležité vyčíslení dopadů vládní novely na jednotlivé obce?

Ministr Babiš nakonec odkudsi vyčaroval analýzu, která obsahuje přehled dopadů vládního návrhu na jednotlivé obce, a četl z ní. Dobře hospodařícího starostu Černošic v podstatě plísnil za to, že jeho obec má vysoké úspory.

Bohužel se tak dělo až v okamžiku, kdy byla ukončena rozprava, takže většina poslanců na pronesená moudra nemohla reagovat. Babišův starý trik. „Monolog, ne dialog“, to by mohlo být jeho heslo.

Požádala jsem pana ministra Babiše o předání analýzy dopadů schváleného návrhu na jednotlivé obce, abych se s ní mohla seznámit alespoň teď, po hlasování. Jak to dopadlo? Odmítl mi ji dát…

Během čtvrtečních interpelací jsem proto požádala o zveřejnění této analýzy na webových stránkách ministerstva financí, a to jak předsedu vlády Bohuslava Sobotku, tak ministra financí Andreje Babiše. Nevidím důvod, proč by tak ministerstvo nemohlo učinit hned, analýza je nesporně na světě a nemyslím si, že by mohla obsahovat něco utajovaného.

Politici „čarovali“ s daněmi pro obce. Sedm stovek z nich prodělá

 

« Archiv aktualit