Věra Kovářová - Předsedkyně středočeské organizace Starostové a nezávislí a zastupitelka Středočeského kraje

To jsou ty paradoxy…

Opakované interpelace mne a mých kolegů, ve kterých upozorňujeme na absence členů vlády na ústních interpelacích, nejsou dostatečným řešením. Bude nezbytné věnovat tomuto problému samostatný bod jednání, během kterého bude dost prostoru na vyjasnění ústavních práv a povinností členů vlády a parlamentu. Jeho zařazení navrhnu v úterý, a pokud vím, má tento krok také podporu dalších kolegů. Někteří členové vlády touto sněmovnou pohrdají a tato sněmovna si to nesmí nechat líbit!

Kolega Okleštěk, který je mimochodem vládním poslancem, dnešní situaci v Poslanecké sněmovně vystihl nejlépe, jak mohl: „Kdo necestuje, není ministrem.

„Zajímavé je, že kolegové ze sociální demokracie interpelují pana premiéra v poměrně velkém počtu jen tehdy, když je přítomen. To je jejich hlad po informacích, který jim přirozeně nemohu upřít, značný. V situaci, kdy pan premiér přítomen není (jako je tomu dnes), nevidím ani jednu sociálnědemokratickou přihlášku, hlad po informacích mizí. Náhoda?

„Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci. Tady mi dovolte jenom krátkou repliku. Skutečně, že jsem samozřejmě zaznamenal aktivity svého kolegy. Vnímám to, že jde trochu asi o souvislost s krajskými volbami. I když je pravda, že jsem zaznamenal fotografie pana ministra financí v bílém plášti a s fonendoskopem na krku. Tady možná trochu i já zabruslím do oblasti, kde nejsem doma, jakési psychologické. Všichni jsme byli kdysi dětmi. Chlapci chtěli být ve školce často kosmonauty, nebo popeláři, někdo možná toužil stát se lékařem a nevyplnilo se mu to v rámci té budoucí profesní dráhy. Tak se nějakým způsobem snaží ty dětské sny realizovat teď a možná, že to skončí nakonec třeba i změnou profesní dráhy. To člověk nikdy neví.“ Otázka za pět bodů zní: kdo dnes takhle originálně vystoupil v Poslanecké sněmovně? (Byl to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček:-)

Neúčast členů vlády na ústních interpelacích a reakce pana premiéra na ni dnes kromě mě zajímá další tři kolegyně a kolegy, z losování jsem přitom vyšla jako první v pořadí. To by byl normálně důvod k radosti. Radost mi ale kalí – trochu paradoxně – dnešní nepřítomnost pana premiéra. Doufejme, že nám všem alespoň pěkně písemně odpoví… A hlavně že začne s chronicky nepřítomnými ministry něco dělat (ano, ministr Babiš je i dnes omluven :-().

Chtěla jsem interpelovat pana premiéra ohledně neúčasti členů vlády na ústních interpelacích. Zajímá mě, jaké vyvodil důsledky z ne úplně příznivé statistiky, která už před časem proběhla médii. Do mého záměru se ale vloudila chybička – pan premiér bude čtvrteční odpoledne trávit ne v Poslanecké sněmovně, ale v Olomouckém kraji, kde poklepe na základní kámen nové hasičské zbrojnice. Sice jsem trochu zklamaná, ale zároveň nemohu přehlédnout pokrok: zahájení výstavby hasičské zbrojnice na omluvence vypadá o hodně lépe než křest zebry, který stál za jeho nepřítomností před rokem:-)

 

 

« Archiv aktualit