Věra Kovářová - Předsedkyně středočeské organizace Starostové a nezávislí a zastupitelka Středočeského kraje

Kancléř narušuje důstojnost prezidenta, tvrdí poslankyně. Mynář se diví

iDNES.cz, 1. dubna 2015 – Prezidentův kancléř narušuje důstojnost hlavy státu, pustila se do Vratislava Mynáře opoziční poslankyně Věra Kovářová z klubu TOP 09 a Starostů. Navrhla, aby Sněmovna přijala usnesení v tomto duchu, protože Mynář odmítá zveřejnit svůj plat. „Nevím, proč takto exhibuje paní poslankyně,“ reagoval pro iDNES.cz Mynář.

Kovářová využila projednávání novely zákona o svobodném přístupu k informacím. Navrhla k němu přijmout doprovodné usnesení, že Sněmovna vyjadřuje znepokojení z dosavadního Mynářova přístupu k žádosti o zveřejnění výše jeho příjmu.

„Jeho chování je v hrubém rozporu s požadavky kladenými na veřejné funkcionáře v podmínkách demokratického právního státu,“ prohlásila ve Sněmovně Kovářová. V usnesení, které navrhla, se říká, že je nepřijatelné, aby nejbližší spolupracovník hlavy státu porušoval zákony země.

„Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dále uvádí, že dlouhodobé zneužívání funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem narušuje důstojnost hlavy státu. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR proto prezidenta Miloše Zemana vyzývá, aby neprodleně podnikl kroky vedoucí k nápravě,“ píše se doslova v návrhu usnesení. Sněmovna o něm bude hlasovat v souvislosti s konečným hlasováním o zákonu, který zatím prošel prvním čtením.

Mynář: Nevím, proč takto exhibuje paní poslankyně

Kancléř prezidenta se podivil, jak je možné, že něco takového poslanci vůbec řeší. „Těžko se mi komentují takové nápady. Já myslel, že ve Sněmovně je spousta jiné, důležité práce, než se zabývat osobními útoky. Nevím, proč takto exhibuje paní poslankyně,“ sdělil iDNES.cz ve středu Zemanův spolupracovník Mynář v reakci na iniciativu poslankyně Kovářové.

„Mě nejenže vyzývala média, ta jsou ta poslední, kterým bych chtěl odpovídat na to,“ odvětil Mynář na to, jak naloží s opakovanými žádostí médií o zveřejnění platu. Dodal ale, že má na stole více žádostí tohoto druhu podle zákona o svobodném přístupu informací.

„Já nemám čas na to, že když zveřejním kancléře, tak se mě zeptají, jaký má plat vicekancléř. Když zveřejním vicekancléře, tak se mě zeptají, kolik má konkrétní ředitel. Chci to zveřejnit z jedné vody načisto, zveřejnit všechny tyhle finanční údaje o všech vedoucích pracovnících Pražského hradu. V tomhle duchu jsem připravil materiál, který jsem poslal řediteli Úřadu na ochranu osobních údajů,“ sdělil iDNES.cz Mynář.

„Požádal jsem Úřad na ochranu osobních údajů formou dopisu a počkám si na písemnou odpověď, protože to je ten úřad, který mě případně může za pochybení penalizovat,“ uvedl kancléř.

Žádost úřadu byla podle něj odeslána tento týden. „Pokud mi přijde odpověď v tom duchu, jak jsem to připravil a poslal, tak to okamžitě zveřejním,“ slibuje teď Mynář. Trvá přitom na tom, že to musí mít písemně a že nestačí vyjádření šéfa úřadu někde v médiích. „Budu věřit písemnému vyjádření úřadu, ne jedna paní povídala,“ zdůraznil kancléř.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček iDNES.cz napsal, že postup poslankyně Kovářové nebude komentovat, protože jde o jednoznačně politický krok. „Pokud jde o plat pana kancléře, je na jeho rozhodnutí, jak v této věci bude postupovat,“ odvětil na dotaz, zda Hrad zveřejní Mynářův plat a zda je podle něj adekvátní ho tajit.

Kolem mé prověrky není nic nového, odvětil Zemanův kancléř

Prezidentův mluvčí dostal ve středu od iDNES.cz i otázku, jak daleko je jeho prověrka, o kterou požádal u Národního bezpečnostního úřadu. „Já předpokládám, že kdyby mi NBÚ sdělil výsledek prověrky, tak už to všichni dávno ví. Nemám žádnou novou informaci ve věci mojí prověrky,“ odvětil.

Prezident Zeman v březnovém rozhovoru pro iDNES.cz k jeho druhému výročí ve funkci hlavy státu na otázku, zda mu již Mynář dodal výsledek své prověrky, odvětil: „Jak se může někdo tak pitomě ptát? Pan Mynář mi může dodat bezpečnostní prověrku až tehdy, jestliže mu výsledek prověrky dodá Národní bezpečnostní úřad. Snad alespoň tohle byste měl vědět. Kdybych to byl já, kdo si zavolá ředitele NBÚ Navrátila a bude ho jakkoli ovlivňovat, pokud jde o termín nebo výsledek prověrky, tak byste byl první, který by mě zcela právem napadl, že zasahuji do kompetence instituce, která má být nezávislá.“

Dodal, že termín dokončení bezpečnostní prověrky určuje Národní bezpečnostní úřad a nikoli on.

« Archiv aktualit